Střelba z praků v NTK? Ano, na EBECu 2015!


Měsíce pilných příprav. Organizátoři shánějí sponzory, dávají do kupy materiály a zadání, vymýšlejí odměny a výhry, hledají porotce a hlavně se snaží nalákat účastníky! To pro všechny znamená čas strávený rozdáváním letáků, pořádáním propagačních akcí a třeba i přemlouváním kamarádů. Ale všichni se do toho pouštějí s vervou, protože tuší, že to bude stát za to.

 

Den D začíná

A pak je to najednou tady – kalendář hlásí 5. listopadu 2014, budík se neúprosně hlásí o pozornost (už je ráno, už je ráno) a do dejvické NTK se začínají sjíždět první účastníci lokálního kola soutěže EBEC 2015. V tu dobu už jsou stoly i židle na svých místech, potřebné pomůcky pro soutěžící v kategorii Team Designu jakbysmet a organizátoři už jen ladí poslední detaily (občerstvení by přece mělo být čerstvé, když už to má v názvu). Navíc se před vchodem objevuje stánek P&G, generálního partnera EBECu, a je tedy jasné, že ani Case Study dnes nepřijde zkrátka.

Co trička – máme trička? Máme! Tak to vypadá, že by to dneska mohlo jet jak po másle. A první účastník už se hlásí o svoji jmenovku…

 

A jdeme na to!

Hodina utekla, úvod je za námi. Týmy už naplno rozproudily svoje mozkové závity a veškerou svoji energii věnují kreativitě. Všichni tuší, že ta bude pro porotu tím nejdůležitějším. Už i samotná zadání tomu napovídají: zatímco v Team Designu jde o sestrojení pohádkově-mýtického odpalovacího zařízení, v Case Study se soutěžící snaží vylepšit proces výroby pracího prášku a “propašovat” do balení i plastový kelímek. Na to, aby zápolení mezi týmy probíhalo férově, dohlížejí přísným okem jak samotní organizátoři, tak odborná porota. Když začínají první účastníci dostávat hlad, je nejvyšší čas na něco dobrého k zakousnutí. K polední pauze patří i malá pauza na skupinové foto a nějakou tu prezentaci.

Nikdo ale nesmí lenošit příliš dlouho – každý správný inženýr si přece místo odpočinku radši dá dvě tři kávy na povzbuzení a vrhne se zpět do rozdělané práce. Ach ach, proč nám to pořád střílí do země? It’s like Angry Birds all over again…

 

Jde do tuhého, teď se ukáže…

Je odpoledne, všechny týmy už za sebou mají pořádný kus práce, v přesýpacích hodinách začínají padat poslední zrnka písku. Za zvuků bušení kladiv z dolního patra dokončují nahoře týmy z Case Study svoje prezentace a jeden po druhém je odevzdávají – některé z nich to stíhají opravdu až v posledních pár sekundách! Hned na to ale už musí k nástupu před plátno, teď bude potřeba předvést také trochu rétorického umění. Řečníci se střídají a jak se dalo čekat, každý tým pojal téma zcela po svém. Po každé z prezentací ještě porotci každému položí pár dotěrných otázek a soutěžící v potu tváře dávají dohromady své odpovědi. Ano, až se to rozbije, tak to nebude pěkné. Ale diváci tleskají – tak to vypadá, že jsme to zvládli.

Stejně tak jsou ale hotovy i praky a katapulty a ani je nemine chvilka slávy. Navíc v této kategorii jsou diváci obohaceni i o praktické ukázky! Kuličky létají a hradby padají, jako kdyby snad byly postavené z plastových kelímků. A pohádky ožívají…

 

A máme tu vítěze!

Venku se již setmělo, týmy předvedly svoje umění a porota hlásí své rozhodnutí. Se svým dělem ovládl kategorii Team Design Machine Tool Guys a svou prezentací na Case Study přesvědčil tým Hertzovy tlaky. Tleskáme a gratulujeme – sudy piva jsou jejich! Ani další soutěžící ale nepřišli zkrátka a odnášejí si menší odměny.

Lokální kolo EBECu je za námi a známe postupující do dalšího, regionálního kola, které se na jaře bude shodou okolností konat opět v Praze! A kdo to letos nestihl a chtěl by si také zasoutěžit, může už teď začít dávat dohromady čtyřčlenný tým na příští ročník. Budeme se snažit, aby byl lepší, než ten předchozí… ne, než všechny předchozí dohromady! 🙂

Na závěr bychom chtěli poděkovat všem našim partnerům a organizacím, díky kterým jsme mohli lokální kolo EBECu uspořádat: P&G, ČVUT v Praze, Teplárna Otrokovice, KAMAX a Klášterní pivovar Břevnov. Děkujeme!

A stejně tak i AVC ČVUT, které pro nás z celé akce připravilo tento sestřih: