Jak to probíhalo na kurzu v Liège


Na kurz jsem se přihlásil na základě doporučení kamarádů. Říkali, že to je neskutečný zážitek a že jsem to ještě nikdy nezažil. Jelikož jsem už zažil vskutku mnoho, tak jsem byl zvědavý, jestli pouze nepřeháněli. Vybrat si správný kurz pro mě nebyl těžký úkol. Možná proto, že během prázdnin jsem měl jediný volný termín a do toho pasoval pouze jeden z více než 60 kurzů, a to v Liége v Belgii. Stačilo jen napsat motivační dopis. To nebylo těžké, stačí mít nadšení pro věc a upřímnou snahu se tam dostat a vždy se něco vymyslí. Velmi se cení originalita. Přeci jenom účastníky vybírají taktéž studenti, což jsou nejvíc cool týpci.

Komunikace s tamní LBG (Local BEST group) probíhala bez problémů. Nejdříve nám poslali veškeré potřebné informace a když jsem cokoliv nevěděl, tak se stačilo zeptat a oni obratem odpověděli. Což na to, že byly prázdniny, bylo docela obdivuhodné. Celý kurz začínal seznamovacími hrami. Tedy samozřejmě po nezbytných telefonátech domů, že jsme v pořádku dorazili. Musím se přiznat, že jsem byl ze začátku skeptický. Tolik různých typů lidí a tolik různých národnostní nemůže přeci společně fungovat. Z omylu jsem byl vyveden velmi brzy. Přes den bylo několik možností, co dělat. První z nich byly přednášky na místní univerzitě, kde nám místní učitelé (co uměli výborně anglicky) vykládali o různých aspektech vodních elektráren a jednou jsme jeli i na prohlídku. Druhá možnost byla hrát různé hry, soutěže a do toho plnit úkoly. O víkendu se jelo na výlety do ostatních měst v Belgii, do Bruselu a Brugg. Člověk se rozhodně nenudil.

Jestli dny byly skvělé, tak nevím jak bych popsal noci. Podle pravidla „Work hard, party harder“ se tu řídili snad všichni do jednoho. Každý večer party s jinou tematikou nás stále více a více sbližovaly, nezřídka až do rána. Z těchto večerních akci je spousta zážitků, které se nedají a možná ani nemůžou popsat. Ty se musí zažít. Samozřejmě nikdo nebyl do ničeho nikdy nucen, ovšem když člověk cokoliv prošvihnul, tak si dal bacha, aby se to už nikdy nestalo. Toto vše se dělo celých 10 dní kurzu a rozhodně jsem se nenudil. Tam ani nebyl čas o nudě vůbec přemýšlet. Naopak jsem často musel dělat rozhodnutí mezi spánkem a dalšími rutinními činnostmi jako třeba oblékání, sprcha anebo česání. Pokud se člověk účastnil poctivě tak byl spánek opravdu vzácnou komoditou.

Vždy jsem si myslel, že s ukončením střední školy končí i různé výlety do zahraničí a vše už bude pouze seriózní a vážné, že už budu dospělý muž. To jsem ale neznal BEST. Zažil jsem toho v životě opravdu hodně. Od teď ale už můžu říct, že mám za sebou i kurz BEST. A opravdu jsem nic podobného nikdy předtím nezažil. Teď jsou momentálně otevřené zimní kurzy a už sepisuji motivační dopisy. Protože není snadnější způsob jak vycestovat a poznat tolik skvělých lidí.