Jak psát motiváky


Máš před sebou čistou bílou stránku, v hlavě prázdno a i když jsi začal psát, tak to pořád není ono? Jak se píšou motivační dopisy? O čem psát? Co nepsat? A hlavně, jak mám začít???

Ptáš se na tyto otázky a nevíš si rady? My ti dáme obecné rady, ale nezapomeň, že přesný návod neexistuje. Pokud se budeš řídit podle našich bodů, tak se tvoje šance na přijetí mohou zvýšit, ale vždycky potřebuješ i trochu toho štěstí.

Jak začít?

Motivační dopis je velice důležitý, protože je to jediná možná vstupenka na kurz a jediná věc, kterou můžeš v rozhodovacím procesu ovlivnit. Najdi si na psaní čas a klid. Není nic stresujícího než psaní dopisu na poslední chvíli a když už ho jsi hotov a chceš ho nahrát, tak zjistíš, že spadl server a už to není možné. Nech si minimálně den před uzávěrkou a zkus si připravit nějaké body předem.

Přečti si pozorně popis kurzu. O čem kurz bude, jakého účastníka hledají. Čtení dokumentu „Survival Guide“ může také hodně pomoct! Uvědom si, že organizátoři musí přečíst hodně textů a už jsou už unavení a hledají něco, co by je probudilo. Aby ses dostal mezi cca 25 šťastných, musíš vystoupit z řady a zachytit jejich pozornost něčím zajímavým, originálním, nezapomenutelným! Jedině tak si tě budou pamatovat i po přečtení stovek motivací. Nezapomeň, že kurz je mezinárodní, takže piš v angličtině. Můžeš také ukázat znalost místního jazyka. To nikdy neuškodí, spíše potěší 🙂

O čem psát?

Neměly by chybět informace o tobě, jak se jmenuješ, co děláš, co tě baví, aby o tobě také něco věděli. Nezapomeň zmínit tvoje super-schopnosti, proč by tě měli vlastně vybrat. Jako například, že hraješ na bubny, umíš připravit španělský drink „sangria“, zpíváš jako Beyonce atd. Něco, čím zaujmeš a ukážeš, že s tebou bude určitě zábava a nebudeš se nudit v koutě nebo zamykat v pokoji. Můžeš také říct, proč sis vybral tenhle kurz, tuhle zemi, tohle téma. Pokud vyjmenuješ nějaké památky nebo zajímavosti daného města nebo země, tak ukážeš, že sis i něco dopředu zjistil a tím tvůj zájem.

Velmi důležité je napsat odpovědi na extra otázky (mnoho LBG dáva na to velký pozor, je třeba být co nejoriginálnější).

O čem nepsat?

Organizátoři jsou studenti jako ty, takže žádné formality jako „Dobrý den“ apod. Nesoustřeď se moc na sebe, aby to nakonec nevypadalo jako životopis. Dopis by neměl být příliš dlouhý. Formát A4 je akorát, ale zaujmout se dá i s kratším textem. Neposílej dopis na poslední chvíli, protože server může být přetížený a prošvihneš tím uzávěrku. Vyvaruj se zaslání motivačního dopisu omylem na jiný kurz.

Tohle jsou jen obecné rady, abys věděl, jak začít, ale nezapomeň, že můžeš napsat i 3 nezapomenutelné věty nebo vymyšlený příběh o mimozemšťanech a zrovna to zaujme nejvíc. Fantazii se meze nekladou.

Příklady:

Spring 08

Valladolid – Environment, Safety and Telecommunications: Could they travel in the same car?

Hola BESTies! 😀 Qué tal en Valladolid? Soy una chica de Zagreb, Croatia y estoy perfecta por su curso! 🙂 Por qué? Porque tengo mucha gana a conocer la gente de toda la Europa, porque quiero salir cada dia y ademas, a mi me gusta la tema y siempre quierro aprender algo nuevo! :))) También estoy enamorada de España, de la gente y la clima, del idioma… Vale, eso fue en español, pero ahora me voy a continuar en ingles. So… 🙂 By the way, I’m Nina, 21 years old, I’m on biotechnology…

Summer 09

Bratislava – Big City Life – What can you do in public places?

…Moreover I don’t want you to think that I only care about parties… so if you’re looking for a person that will get 100% involved in the lectures and won’t fall asleep during them… then once again… YOU NEED ME FOR DOING IT! I think that the design of public spaces is an extremely interesting topic and I have an idea about it, as I have studied Industrial Design Bachelor prior to the Master… so let’s see what’s wrong in your city and find a solution together 😀 and if learning can get fun… even better :)…

Summer 10

Uppsala – There is no Planet B!

…Also, I love Sweden (and generally the north) because you are a very green country and I like it so much!! and the idea of riding a bike everyday is like a dream for me!! Maybe I can achieve this dream in my city in a few years!!! I also would like that everyone know more about my country, Spain!. So I’ll bring you some food, wine 😛 and music! and I won’t have any problem teaching you how to dance „sevillanas“ :P:P or make SANGRIA :P!! (It’s really good xD)…

Summer 10

Budapest – MONSTER Machines

Hello there, lovely BESTies from Budapest! How many letters have you read yet? I guess lots, haven’t you? Getting bored? Well, I bet you can stop after mine… why? Because I know I’m THE person you are looking for! And as I don’t want to bore you… why don’t we just get to the point? So… What do you want to know about me? Who am I? Which are my interests? What am I studying? Which kind of music I like? Even if I sing in the shower? =) Well, glad you’re asking because it’s a pleasure for me to answer these questions!…

Autumn 10

Valladolid – WineIsNobleElixir: Diving into the Secrets of Wine

School is really a very good thing, but I think, that travelling and meeting new people, having fun with them and learning new things from them is much more better – it is the best thing you can do. I think, that this is the best school of life, because here you are learning not only many foreign languages, but also you learn there many about different foreign cultures, their traditions and also about truth, that all the people around the world are different in some way, but also, that they have much more things in common.

And why I’m interested in joining course in Valladolid? I study Pharmacy and during my study I heard a lot of things about medicines. Most of people don’t like to take them. They don’t taste good, people must take them at specific time of the day, sometimes they can’t eat and drink whatever they want while taking specific medicines… But wine! That’s something different! Everyone loves to drink a glass of good wine, especially in combination with delicious food. And then I asked myself: »What I really know about wine?« OK: I like to drink a glass of good wine with my friends and in combination with delicious food, I love to taste some new wine. But what I know about this how we get a wine from grapes? Oh, something about this can I learning in Valladolid!

That’s the only reason! NO!!ARE YOU KIDDING ME??!!? Warm autumn,crazy BEST spirit, swimming in River Pisuenga, having picnic on the beach, warm Spanish people? Those reasons are even stronger for somebody who is addicted to all kind of sport activities and parties!!!

Nikam mě nepřijali!

Never give up! Konkurence je většinou docela velká a je fakt vzácnost dostat se na kurz s tvojí nejvyšší prioritou z prvního pokusu.