O startupech v Madridu


10811551_4890887885434_1330085037_n
Vypravit se na BEST kurz byla příležitost, která se mi naskytla naprosto nečekaně. O této možnosti jsem se dozvěděla spíš náhodou, přes novinky, které rozesílá moje fakulta emailem. Nabídka mě ale zaujala hned na první pohled. Jak často má člověk příležitost vydat se do zahraničí za hubičku s bohatým programem?

Neřekla bych, že jsem typ studenta vyloženě podnikavého, nicméně čas od času se chopím příležitosti a to se stalo i v tomto případě, a rozhodně se tím nedá prohloupit. Rozhodla jsem si podat přihlášku na letní kurz do Madridu, organizovaný na univerzitě Madrid Carlos III. Ještě předtím, než jsem odjížděla na kurz, jsem to považovala za běžnou součást cestování během letních prázdnin, nicméně celá akce se ukázala být zkušeností naprosto výjimečnou a neopakovatelnou. Během kurzu jsem poznala mnoho zajímavých lidí, ať už ostatních účastníků nebo přednášejících. Některé z těchto kontaktů vydržely až doteď, a já myslím že vydrží i nadále.

Tématem akademické části kurzu, kterého jsem se účastnila, byly start-upy, tedy vznik a založení vlastní firmy s neotřelým nápadem. Během této akademické části nám své zkušenosti předalo nejenom několik zkušenějších kolegů, kteří se svým nápadem už pokusili prosadit, ale také odborníci na jiná témata, například komunikační a prezentační dovednosti. Také jsme se během kurzu pokusit vytvořit projekt začínající firmy, kterou jsme na konci kurzu prezentovali před odbornou porotou.

Každý kurz má ale kromě akademické části také jiný program, zejména teambuilding, poznání místa konání kurzu, ale také výlet do okolí. Právě mezinárodní kolektiv na mě udělal hluboký dojem. Celý kurz byl naplněn mimořádně pozitivní energií a přístupem jak ze strany účastníků, tak organizátorů. Šli jsme přímo z jedné činnosti do druhé a vůbec nebylo možné, aby se snad člověk byť jen chvilku nudil. Všichni jsme se sblížili zejména na pravidelných večerních párty.

Co se týče toho, co mě osobně kurz dal, tak v první řadě musím říct, že za nejcennější považuji navázaná přátelství. Nikdy bych si nemyslela, po předchozích zkušenostech s přáteli ze zahraničí, že je možné opravdu ten kontakt udržet. Až účastníci kurzu mi ukázali, že v BESTu se na nové přátele po létě nezapomíná. Zážitky které jsem tam získala mi vskutku vydrží na celý život a nemyslím si, že je mnoho zkušeností srovnatelných s BEST kurzem. V neposlední řadě je samozřejmě také akademický přínos.

Pokud bych měla nějak adresovat budoucí účastníky BEST kurzů, tak asi nejdůležitější rada, kterou můžu dát, je nebát se. Nebát se zkusit podat přihlášku na to nejatraktivnější místo (také jsem byla vybrána z víc jak 200 zájemců, i když jsem tomu dávala malou šanci), nebát se přijet dřív (pokud to cena letenek dovolí) a nebát se, že kurz nebude zábava. Celé to za to opravdu mnohokrát stojí.