BEST kurz v Almadě očima účastníka


OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pokud jsi ještě neslyšel, co je Almada a kde vůbec je, tak jsi na tom přesně jako já před půl rokem, kdy jsem procházel místa, kam bych se mohl o prázdninách podívat.

Kurz to byl můj první, a proto jsem sáhnul po kurzu v Almadě, který se zabýval oblastí zaznamenávání a následného zpracování tělesných signálů, což pro mě jako informatika bylo nejbližší téma. Kurz probíhal první dva týdny v červenci. S nákupem letenky jsem neotálel a letenky si zakoupil s dvouměsíčním předstihem. Nejvýhodnější cena vycházela ve variantě příletu o den dříve a odletem o den déle, což se později ukázalo jako dobré řešení, jelikož každý den navíc znamená spoustu nových zážitků. Protože jsem žádnou zkušenost s BESTem neměl, tak jak se čas blížil, byl jsem stále víc zvědavý, co od toho můžu očekávat. Nakonec však moje očekávání byla z vysoka předčena a pochybnosti rozplynuty.

Mohu říct, že v našem čase nenastal ani nejkratší okamžik, kdy by se člověk nudil. Vše bylo perfektně připravené a skvěle časově sladěné. Jediný problém, se kterým se většina lidí potýkala, byl nedostatek spánku. Snídaně byla od 8 hodin a následně v 9 hodin začínala výuka. Za normálních okolností by to nebyl problém, párty ovšem končily minimálně v 6 hodin ráno. První dva dny byly opravdu náročné. Velká část z nás na hodinách klimbala, někteří dokonce na chvíli usínali. Poté se to ovšem zlomilo a naučili jsme se ranní kocovinu za užití správného množství kávy a následně alkoholu úspěšně přemoci. Poslední dny jsme díky četným afterparty dokonce spát ani nechodili. Součet hodin, které jsme během 9 nocí prospali, odhaduji na 12.

V akademické části jsme absolvovali spoustu zajímavých přednášek o všech možných tělesných signálech, jejich zkoumání a na ně navazujících cvičení. Mimo detekování a následné zpracování elektrických signálů svalů, srdce nebo mozku jsme si vyzkoušeli například ovládání quadrokoptéry pomocí pohybů ruky s rukavicí snímající tělesné elektrické signály a mnoho dalšího.

Po vzdělávací části, která obvykle končila ve 3 hodiny odpoledne, následovaly poznávací výlety do historického centra Lisabonu a Almady, exkurze do vinařství nebo moje nejoblíbenější odpoledne strávená na pláži, kde jsme buď surfovali, nebo při malých vlnách pouze popíjeli pivo a hráli nějaké hry.

Vynikajícím zakončením dne jednoho a zároveň i startem dne dalšího byly vynikající párty. Organizátoři pro nás připravili všemi oblíbený Cantus, exchange party, kde jsme si vyměnili šaty s opačným pohlavím a tancovali latinsko-americké tance, a mnoho dalšího.

Dozvěděl jsem se toho opravdu hodně, ale pro mě mnohem cennější jsou zážitky a přátelství, které jsem na kurzu získal. Což oceňuji hlavně teď, téměř dva měsíce poté, co kurz skončil, kdy píšu tento článek. Za tyto dva měsíce mě několik lidí navštívilo v Praze, já se podíval do Budapeště a na konci prázdnin se chystáme udělat větší sraz ve Varšavě.

Po kurzu v Almadě jsem se účastnil také kurzu v Praze, ale už jako organizátor. Byl jsem mile překvapen a z původně jedné noci, kterou jsem tam plánoval strávit, se staly noci čtyři, dokonce jsem se rozhodl stát členem LBG Prague a doufám, že si vytvořím spoustu stejně dobrých zážitků jako doposud.