SC 2014: Czech out the power of 3D printing!


 Všech dvacet čtyři účastníků (a dva pomocní organizátoři) sice již u nás dávno nejsou, ale vzpomínky zůstávají. Ve spolupráci s Laboratoří 3D tisku při FIT ČVUT jsme na konci července 2014 pořádali desetidenní akademický kurz s názvem Czech out the power of 3D printing! a tímto článkem bychom tuto báječnou akci rádi přiblížili všem, kteří neměli to štěstí se jí zúčastnit. Studenti ze 17 různých nejen evropských zemích se díky programu naučili základy 3D tisku a poznali českou kulturu, organizátoři si vyzkoušeli nové výzvy a všichni mezi sebou vytvořili cenné přátelské vazby, které bude velice těžké čímkoli kdy přetrhat.

Ještě než se však pustíš do čtení, rádi bychom připomenuli, že obrázek vydá za tisíc slov. A co teprve takové video, zvlášť když je z dílny zkušených filmařů z AVC!

Print me baby, print me out!

Celá akademická část kurzu byla zaměřená na 3D tisk a jeho technologie: od vytváření 3D modelů v počítači až po obsluhu samotných 3D tiskáren. Na studenty čekalo téměř 30 akademických hodin pod vedením Mira Hrončoka a Jakuba Průši z 3D Labu na FITu, kteří pro účastníky připravili zábavný a přesto velice poučný program. Díky úvodním hodinám byly jednotlivé týmy schopné rychle pustit se do práce na svém projektu, který nezahrnoval nic jiného než vytváření a tisknutí 3D modelů. Každý tým měl za úkol dokončit rozestavěnou železnici tak, aby po ní bez problémů mohl jezdit testovací „vlak“. Jelikož tato železnice však byla umístěna na poměrně velké polystyrenové desce, bylo nutné doplnit doposud nudnou bílou pustinu vhodným prostředím. Kromě funkčnosti železnice se tak na projektech hodnotila i kreativita a nápady jednotlivých týmů, podle toho, jak se jim podařilo prostředí kolejí ozvláštnit.

Součástí kurzu byly kromě přednášek, cvičení a práce na projektu také dvě exkurze do místních firem zabývajících se 3D tiskem. Ve FUTUR3D byli účastníci naskenováni pomocí speciálního zařízení, které vytvořilo počítačový 3D model jejich obličeje, z čehož byli všichni samozřejmě velice nadšení. Druhá návštěva business prostředí se pak konala ve firmě PART2PRINT, která patří mezi přední firmy v tomto odvětví v celé České republice a která je schopna vytisknout i velice jemné a přesné modely či prototypy. Díky tomu byl studentům představen i diametrálně odlišný pohled na možnosti 3D tisku, než ten, kteřý nabízí RepRap tiskárny, na nichž se pracovalo během běžných hodin.

Praha, matka měst

BEST kurzy ale kromě možnosti rozšířit si své obzory v technických oborech nabízejí i spoustu dalších příležitostí a mezi ty největší rozhodně patří možnost poznávat nové země, nová města a nové kultury. Praha rozhodně vždy patřila mezi velice žádané destinace, o čemž může svědčit i fakt, že se na náš kurz hlásilo neuvěřitelných 310 studentů! Vybraní účastníci měli tedy opravdu velké štěstí, že se mohli k nám do České republiky podívat. Na programu bylo hned několik návštěv krás našeho hlavního města a to ve všechny denní doby. Nechyběla dokonce ani projížďka vyhlídkovou tramvají! O víkendu se účastníci navíc vydali za Prahu, aby navštívili hrad Karlštejn a přilehlé lomy Amerika.

Kultura ale samozřejmě není jen o památkách, zvlášť ta naše se dá poznávat i z jiných stran. Mezi vrcholy programu rozhodně patřil např. Český večer s grilovaným prasátkem a dalšími pochutinami nebo koncert místní kapely Twisted Rod. Účastníci také měli možnost nám naši pohostinnost oplatit na tzv. Mezinárodním večeru, kde má každá země možnost u svého stolu představit své tradice, pokrmy a nápoje. A že jich letos bylo!

Příští rok znovu!

Jsme velice rádi, že se nám letní kurz 2014 skvěle vydařil, všichni jsme si to náramně užili a navíc jsme získali cenné zkušenosti při pořádání takto velké akce. Po pravdě se už nemůžeme dočkat toho příštího na nějaké zbrusu nové téma. Kdo ví, třeba nám s jeho pomocí pomůžeš i ty? Pokud tě podobná akce zaujala, ozvi se na hr@bestprague.cz!

A samozřejmě se na podobný kurz někde v Evropě přihlas sám!